Tento web používá k personalizaci reklam soubory cookies, které mohou sbírat některé vaše osobní údaje. S jejich užitím souhlasím / nesouhlasím. Více informací.

Celosvětové zapojení

České hnutí Speciálních olympiád je zapojeno do celosvětového hnutí Special olympics International (SOI). Tento program byl založen  v roce 1968 ve Spojených státech. Zakladatelkou celého programu je  paní Eunice Kennedyová - Shriverová, sestra prezidenta Johna F. Kennedyho. Uvedla tak v život myšlenku sportování jako prostředku rozvoje osobnosti a integrace lidí s mentálním postižením. Moderní společnost si zvykla posuzovat a hodnotit člověka především podle dosažených úspěchů a vítězství. Ve světle tohoto pohledu se lidé s mentálním postižením dostávají ne vlastní vinou do nepříznivé situace, a jestliže toto hodnocení platí obecně ve všech oblastech lidské činnosti, ve sportu se pak stavá dosažení vítězství či sportovního rekordu, často za každou cenu, mnohdy bohužel jeho jediným smyslem. Ve srovnání s takovýmto pojetím sportu se setkáváme někdy s názorem, že SO mají více poslání sociální, než sportovní. Že je tento názor mylný dokazuje i skutečnost, že hnutí Speciálních olympiád je od roku 1988  přidruženým členem Mezinárodního olympijského výboru. Tímto tedy je oprávněno používat termín "Olympiáda".

V součastné době je v tomto celosvětovém hnutí zapojeno 170 národních programů, které reprezentují více než 4 milióny sportovců. České hnutí Speciálních olympiád zahájilo svoji činnost v roce 1989 a je zapojeno do všech mezinárodních aktivit. Pravidelně se zúčastňuje svěch evropských i světových her. 

     

Více informací o celosvětovém hnutí Special olympics olympics naleznete zde: http://www.specialolympics.org/

 

 

Naši patroni na cestě společně za vítězstvím: 

OLGA HAVLOVÁ

PRVNÍ PATRONKA ČESKOSLOVENSKÉHO RESP. ČESKÉHO HNUTÍ SPECIÁLNÍCH OLYMPIÁD OD ROKU 1990 DO ROKU 1996


 

Olga Havlová, rozená Šplíchalová 11. července 1933 - 27.ledna 1996, byla první manželka československého a později českého prezidenta Václava Havla, první dáma Československa, resp. České republiky. 

Byla první patronkou a významnou podrovatelkou České hnutí speciálních olympiád. Aktivně podporovala tuto myšlenku a z činila tak, až do své srmrti. Z úcty k této první dámě se od roku 1996 všechny Letní národní olympoiády Speciálních olympiád konají, jako Memoriál Olgy Havlové. 

 

LIVIA KLAUSOVÁ

DRUHÁ PATRONKA ČESKÉHO HNUTÍ SPECIÁLNÍCH OLYMPIÁD

 


 

Livia Klausová, rodným jménem Mištinová, nar. 10. listopadu 1943 v Bratislavě. Je česká ekonomka a v letech 2003–2013 první dáma České republiky z titulu manželky prezidenta republiky Václava Klause. Od roku 2013 je velvyslankyní České republiky ve Slovenské republice.

Byla druhou patronkou Českého hnutí speciálních olympiád. Opakovaně se zůčastnila letních národních her, našim sportovcům fandila také vícenásobně na letních i zimních světových hrách.


MARTINA DLABAJOVÁ

TŘETÍ PATRONKA ČESKÉHO HNUTÍ SPECIÁLNÍCH OLYMPIÁD 


 

Martina Dlabajová se narodila 26. července 1976 ve Zlíně. Na univerzitě v Padově vystudovala politické vědy se specializací na Evropskou unii. V Itálii založila svoji první firmu zabývající se mezinárodním a projektovým poradenstvím. Několik let pracovala jako koordinátorka zastoupení Zlínského kraje při Evropské Unii. V roce 2013 byla zvolena předsedkyní Krajské hospodářské komory Zlínského kraje. Už od studií byla aktivním členem řady společenských a kulturních organizací.V Itálii založila Český kulturní kroužek při Honorárním konzulátu ČR v Udine a až do roku 2014 byla jeho prezidentkou. V roce 2012 spolu s dalšími významnými podnikateli Zlínského kraje založila obecně prospěšnou společnost Zlínský zámek, v níž zastávala pozici ředitelky. Od svého zvolení do Evropského parlamentu je předsedkyní správní rady. Až do svého zvolení europoslankyní byla aktivním členem Rotary Klubu Zlín, v letech 2013 – 2014 byla jeho prezidentkou, v současné době je jeho čestným členem. Martina Dlabajová mluví plynně italsky, anglicky, německy, španělsky a rusky. Ráda cestuje, poznává nová místa i nové osobnosti a ráda hostí své přátele i spolupracovníky. Je vášnivou čtenářkou; vlastní jednu z největších sbírek vydání knihy Malý princ ve střední Evropě.

Je třetí patronkou Českého hnutí speciálních olympiád od podzimu roku 2015.

Zdroj: www.dlabajova.eu


VLASTIMIL HARAPES

ČESTNÝ PŘEDSEDA ČESKÉHO HNUTÍ SPECIÁLNÍCH OLYMPIÁD 

 


 

Český herec, tanečník, řežisér, choreograf, taneční pedagogf, dlouholetý člen a sólista baletu Národního divadla v Praze. Po absolutoriu pražské taneční konzervatoře v roce 1965 získal angažmá v baletním souboru ND (1966). Od roku 1971 zde byl sólistou. Účinkoval zhruba v 50 různých tanečních představeních naší první scény. Tanec také studoval v Rusku v Petrohradě v baletní škole Malého akademického divadla. Tančil také na celé řadě světových baletních scén, od roku 1977 do roku 1983  byl stálým hostem v západoněmecké porýnské opeře. Od roku 1990 až do roku 2003 působil jakožto choreograf a ředitel baletního souboru Národního divadla. 

Kromě toho se jedná také o úspěšného filmového herce, který si zahrál v celé řadě českých snímků, z nichž některé patří mezi nejúspěšnější a nejlepší české filmy všech dob (např. Markéta Lazarová režiséra  Františka Vláčila nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku režisérky Marie Poledňákové). Od roku 1990 je čestným předsedou  Českého hnutí Speciálních olympiád, členem rady Kiliánovy nadace, čestným presidentem občanského sdružení Balet Globa. Klasický tanec také vyučoval v Itálii a na Taneční konzervatoři v Praze,  asedá jakožto porotce v renomovaných mezinárodních tanečních soutěžích.

zdroj: Wikipedie