Vznikl jako reakce na situaci, že osoby s mentálním postižením (MP) se ocitaly v mnoha zemích mimo pravidelnou zdravotní péči z různých důvodů. V průběhu světových či kontinentálních sportovních akcích nedostatek prevence či znalostí o prevenci nebo dokonce akutní zdravotní problémy vystoupily na povrch.
Cílem projektu není suplovat zdravotní péči, ale provádět screening (základní přehled, představu) a hodnocení určitých ukazatelů, souvisejících se zdravím a formulovat doporučení pro daného jedince.
Cíle:
V současnosti sekce podpory zdraví v SO nabízí v programu HA sedm oblastí vyšetření. Šetření a měření jsou součástí všech kontinentálních či světových her, jsou umisťovány v samostatném prostoru v tzv. olympijské vesničce a těší se všeobecnému zájmu. I když musíme přiznat, tento zájem je motivován nejen screeningem, z něhož se vysvětlí ukazatele zdraví a zdatnosti, ale i materiálními pobídkami. Původně to byly různé suvenýry či hračky, později se programu ujali silní ekonomičtí sponzoři a od mýdel, kartáčků na zuby či zubní pasty jsou přímo předepisovány brýle, sluchadla apod. Na posledních letních Evropských hrách v Antverpách 2014 a světových hrách v Los Angeles bylo možné získat za absolvování šetření ve čtyřech ze sedmi nabízených oblastí sportovní boty Niké.
Special Olympics – Lions Clubs International Opening Eyes® – otevřené oči – screening kvality zraku
Special Olympics Special Smiles® (1992); speciální úsměv – screening kvality zubů a ústní hygieny
Special Olympics FUNfitness (1999) – zábavná zdatnost – screening BMI, flexibility kloubů, svalové síly, rovnováhy, vytrvalosti
Special Olympics Healthy Hearing (2000) – zdravý sluch – screening kvality sluchu
Special Olympics Health Promotion (2001); podpora zdraví – informace o zapojení do sportu, výživě, pitného režimu
Special Olympics Fit Feet (2003) – správná noha – screening kvality nohou, chodidel, hygiena nohou
Special Olympics MedFest® (2007); souhrnná doporučení
Podmínkou, formulovanou SOI, pro účast a rozvoj programů HA je proškolení tzv. „klinických ředitelů“, kteří garantují kvalitu těchto programů a realizace minimálně dvou šetření v roce (dokumentované výsledky s respektováním anonymity jsou odesílány SOI do této databanky). Tuto podmínku ČHSO naplnilo a připojilo se k projektu HA v roce 2002 při letních národních hrách v Olomouci. Obsahem bylo hlavně testování zdatnosti (FUNFitness) a kvality chůze. Hodnocení zdatnosti je na bázi jednoduchých motorických testů, které byly historicky známy jak mezi sportovci, tak mezi trenéry a vychovateli ze školních let či studií (hodnocení flexibility a síly různých svalových partií, kardiovaskulární zdatnosti). Proto se také tento program rychle rozšířil.
Plný program HA se uskutečnil už na následujících letních hrách v roce 2004 v Českých Budějovicích (FUNFitness, Opening Eyes, Special Smile, Healthy Hearing, Health Promotion). Od roku 2015 je připojena oblast Fit Feet. Program HA je od roku 2002 součástí všech národních soutěží či významnějších akcí: zásadně FUNFitness a Health Promotion. Plný program s hodnocením sluchu a zubní/ústní hygieny se naposledy uskutečnil při národních hrách v roce 2014 v Brně.
Ještě v době, kdy tyto programy nebyly podporovány SOI, proběhla srovnávání ukazatelů zdatnosti sportovců SO s nesportovci v 15 klubech ČHSO (projekt MŠMT 1997-1998) a následně v tříletém programu (projekt GAČR 1998-2000), kterého se zúčastnilo téměř 300 sportovců z klubů ČHSO z celé republiky.
Vzhledem k dlouholeté tradici šetření ukazatelů zdravotně orientované zdatnosti je ČHSO mezi těmi programy, které na rozvoj programů HA získávají i dotaci z SOI, SO Europe/Eurasia a Evropských fondů, a to od roku 2009. Program je propojen se spoluprací s univerzitami (Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, od roku 2014 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně), dílčím způsobem pak i univerzity další, neboť program je otevřen dobrovolníkům a zájemcům ze všech univerzit, včetně studentů zahraničních, kteří absolvují školení, zúčastní se praxe a následně se podílejí na měření. Mají možnost (a mnozí ji využili) na základě získaných výsledků zpracovat BC nebo MGR závěrečné práce.
Za dobu vývoje těchto programů v ČHSO se také vyvíjela metodika, takže nyní se šetření provádí už pouze s pomocí mobilních laboratorních přístrojů, které zapůjčuje FSpS MU v Brně (ukazatele BMI vzhledem k obezitě – body-stat nebo Tanita, rovnováha – balanční plošina, síla stisku – computerové šetření, cardio-vaskulární zdatnost – sport-testery). Teprve tyto standardní výsledky mohou být dlouhodobě srovnávány. Část dotazování prochází revizí. Motivace je podpořena soutěží (nikoliv materiálně) a šetření HA má více sportovní charakter: měření je koncipováno jako „víceboj“ s vyhlašováním výsledků (medaile, stužky) a v přípravě je plaketa „Zdatný sportovec“ za opakovaná šetření.
Záměrem je zpracovat postupně „profily“ sportovců všech sportů v ČHSO a propojit s uznáním v klubech, ve veřejnosti obecné i odborné, ať už na seminářích a ve vzdělávacích programech, dále intenzivněji předávat výsledky klubům s možností sledovat dlouhodobější výsledky sportovců, a to přímým prostřednictvím webových stránek, které se v dalším projektu EXPANDING HEALTH připravují.
Kliničtí ředitelé v Českém hnutí Speciálních olympiád
Special Smile | MUDR.JANDL, MUDR. JANDLOVÁ |
Heathly Hearing | MUDR. JIŘÍ ČERNÝ |
FUN Fitness | PROF. HANA VÁLKOVÁ |
Heslth Promotion | PROF. HANA VÁLKOVÁ |
Fit Feet | MGR. MARTA GIMUNOVÁ |